Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Keď sa vonku ochladí a mráz zachádza pod nechty, rodičovský inštinkt vraví zababušiť dieťatko čo najlepšie, tak, aby mu trčali len líčka a očká.  

Počuli ste už o tom, že dieťatko by ste nemali dávať do autosedačky v zimnej bunde, alebo v overale?  

Správne by dieťa malo mať pásy na pevno, aby pevne priliehali na telo. Zimná bunda zabraňuje tesnému priľnutiu bezpečnostného pásu k telu dieťaťa a tým pádom neposkytuje plnú ochranu pri náraze. Počas silného nárazu sa dieťa môže vyšmyknúť spomedzi pásov, nakoľko medzi telom a pásmi vzniká voľný priestor. Túto informáciu treba brať do úvahy aj počas kratších trás.  

Kedysi sme sa vozili v autách bez autosedačiek. Pravdou však je, že počet áut na cestách je neporovnateľne vyšší, ako v minulosti. Autá v dnešnej dobe sú už konštruované tak, aby zvládli vyššiu rýchlosť. Niekedy stačí stotina sekundy.  

Čo robiť aby sme dieťatko udržali v teple? 

Zohrejte auto vopred 

Pár minút pred odchodom naštartujte auto, aby sa trochu zohrial motor a rozbehlo sa kúrenie. Tým pádom v čase odchodu bude mať auto v interiéri príjemnú teplotu.  

Dieťatko vhodne oblečte 

Pri prenose dieťatka z tepla domova do auta by malo byť vhodne oblečené, aby neprechladlo. Body, tielko, tričko, svetrík, alebo mikina sú neodmysliteľnou súčasťou zimného outfitu. Pri presúvaní sa do auta v chladoch by samozrejme malo mať na sebe bundu. V aute mu ju môžete dať dole. Pri pripútavaní dieťaťa do autosedačky sa presvedčte, či svetrík, alebo mikina, ktoré ma dieťatko na sebe ako vrchnú vrstvu, nie je príliš hrubá, kvôli čomu by mohol vzniknúť voľný priestor medzi pásom a telom.  

Deka ako teplá ochrana 

Keď už dieťa máte pevne pripútané v autosedačke, zabaľte ho do teplej deky. Deka mu poskytne teplo, kým sa auto dostatočne nezahreje. Potom mu ju nezabudnite dať dole, aby sa naopak neprehrialo, alebo zbytočne nespotilo.  

Čiapka a rukavice 

Iné časti zimného odevu môžete dieťaťu pokojne nechať. Nezabúdajte, že napríklad čiapka aj rukavice dokážu dieťaťu poskytnúť dostatočnú ochranu, pretože najviac tepla uniká práve cez hlavu a končatiny. 

Pozrite sa, čo sa deje pri náraze:

Dbajte na to, aby bolo dieťa stále v teple, či už pri presune do auta, alebo v aute, keď ešte nie je rozohriate. Dávajte si na cestách pozor. 

Príklady ako udržať dieťatko v teple: